Claus Christiansen

 
Claus Christiansen
Ejer, SejlSikkert Ambassadør
 
 
Certificeringer:
    Y3 / Yachtskipper af 3. grad
    ROC / VHF Restricted Operator's Certificate 
    CEVNI / Kanalbevis
    Duelighedsbevis
    Speedbådscertificat

    Baneleder 1Baneleder 1 - Indhold
Ledelse af kapsejladser
Baneudlægning
Startprocedure
Kapsejladssignaler
Måltagning

    RegelkursusRegelkursus - Indhold
Regelbogens opbygning og brug
Kapsejladsregler, båd-til-båd-situationer
Strafsystemer
Protestbehandling



Kurser:
    SøsikkerhedsbevisSøsikkerhedskursus - Indhold
Brandteori
Lovkrav til sikkerhedsudstyr på danske fritidsfartøjer
Anbringelse af redningdsudstyr
Kuldeskader og forebyggelse
Demonstration af brandslukningsudstyr
Demonstration af oppustelig redningeflåde

    Førstehjælps- og hjertestarterkursusFørstehjælps- og hjertestarterkursus - Indhold
Førstehjælp ved hjertestop (HLR/AED)
Førstehjælp ved ulykker

    BrandslukningskursusBrandslukningskursus - Indhold
Bilulykke
Mindre begrænset brand
Større brand og redning af personer fra røgfyldt rum
Bilbrand / Generatorbrand


    Radarkursus for fritidssejlere (Grundmodul 1)
Radarkursus for fritidssejlere - Indhold
Radarteori
Installation
Betjening

 
 
Sailing Events:
  Ice cup

Opgave:Dommerbåd
Hvornår: 2020
Hvor: Aarhus Sejlsportcenter
For: Kaløvig
Klasse(r): Europa, Laser Radial, Optimist, Zoom, 29'er
Race officer: Finn "Beton" Jensen



  Sejlsportsligaen 1. div

Opgave:Dommerbåd
Hvornår: 2019
Hvor: Aarhus Sejlsportcenter
For: Marselisborg
Klasse(r): J70
Race officer: Peter Lübeck


  Sejlsportsligaen 2. div

Opgave:Dommerbåd
Hvornår: 2019
Hvor: Aarhus Sejlsportcenter
For: Kaløvig
Klasse(r): J70
Race officer: Jan Madsen


  Folkebåds Gold Cup

Opgave:Dommerbåd
Hvornår: 2019
Hvor: Aarhus
For: Sejlklubben Bugten
Klasse(r): Folkebåd
Race officer: Hans Friis / Bjørn Stephensen


  Skagen Race

Opgave:Baneleder
Hvornår: 2019
Hvor: Aarhus
For: Kaløvig
Klasse(r): Kølbåde
Race officer: Claus Christiansen


  Dansk Sejlunion Grandprix 2019

Opgave:Dommerbåd
Hvornår: 2019
Hvor: Aarhus
For: Kaløvig
Klasse(r): Laser St., Laser Radial, Laser 4.7, Europajolle, Zoom8
Race officer: Gert Schumann


  EM Zoom8

Opgave:Dommerbåd
Hvornår: 2019
Hvor: Aarhus
For: Kaløvig
Klasse(r): Zoom8
Race officer: Søren Badstue / Anne Skovbølling


  Aarhusmesterskaberne

Opgave:Dommerbåd
Hvornår: 2018
Hvor: Aarhus
For: Aarhus Sejlklub
Klasse(r): Opti B / C
Race officer: Jakob Bendixen


  Sailing World Championships 2018

Opgave:Linjebåd
Hvornår: 2018
Hvor: Aarhus
For: Kaløvig / Sailing Aarhus
Klasse(r): Nacra17 / RS:X M / RS:X W
Race officer: Søren Badstue


  M32 European Series

Opgave:Dommerbåd
Hvornår: 2018
Hvor: Aarhus
For: Kaløvig
Klasse(r): M32
Race officer: Mattias Dahlström


  Volvo Ocean Race

Opgave:Marshall
Hvornår: 2018
Hvor: Aarhus
For: Sailing Aarhus
Klasse(r): Ocean 65
Race officer: -


  Dansk Sejlunion Grandprix 2018

Opgave:Dommerbåd
Hvornår: 2018
Hvor: Aarhus
For: Aarhus Sejlklub
Klasse(r): 29er, 49er
Race officer: Jørgen Tuuslev


  Aarhus Festuge Cup

Opgave:Dommerbåd
Hvornår: 2017
Hvor: Aarhus
For: Aarhus Sejlklub
Klasse(r): H-båd
Race officer: Bjørn Stephensen


  Sejlsportsligaen 1. div

Opgave:Dockmaster
Hvornår: 2017
Hvor: Aarhus
For: Egå / Sejlsportsligaen
Klasse(r): J70
Race officer: Christian Lerche


  VM Test Event Aarhus

Opgave:Dommerbåd
Hvornår: 2017
Hvor: Aarhus
For: Kaløvig / Sailing Aarhus
Klasse(r): Nacra17, Finn jolle
Race officer: Søren Badstue


  Foil and Cat Cup

Opgave:Dommerbåd
Hvornår: 2017
Hvor: Kaløvig
For: Kaløvig
Klasse(r): Acat, Kite, Surfer, Moth, Nacra17, Formula18
Race officer: Kirsten Rambøl


  Aarhus Festuge Cup

Opgave:Dommerbåd
Hvornår: 2016
Hvor: Aarhus Lystbådehavn
For: Aarhus Lystbådehavn
Klasse(r): Kølbåde
Race officer: Hans Friis


  M32 Scandinavia Series

Opgave:Dommerbåd
Hvornår: 2016
Hvor: Aarhus Havn
For: Sailing Aarhus
Klasse(r): M32 Series
Race officer: Robert Ohlson


  VM U23 for Finnjolle

Opgave:Dommerbåd / Måltagning
Hvornår: 2016
Hvor: Kaløvig
For: Sailing Aarhus
Klasse(r): Finnjolle
Race officer: Søren Badstue


  VM U21 / EM for Laser og Laser Radial

Opgave:Opmåling / Dommerbåd
Hvornår: 2015
Hvor: Kaløvig
For: Sailing Aarhus
Klasse(r): Laser / Laser radial
Race officer: Thomas Jørgensen



  Diverse onsdagssejladser

Opgave:Baneleder / Dommerbåd
Hvornår: 2018-20
Hvor: Aarhus Sejlklub
For: Aarhus Sejlklub
Klasse(r): Voksenjoller og kølbåde
Race officer: Anton Broslet / Claus Christiansen




Lukket for kommentarer.