Claus Christiansen

 
 
 
Claus Christiansen
Ejer, SejlSikkert Ambassadør
 
 
 
Kvalifikationsbeviser/sønæringsbeviser:
    Yachtskipper af 3. grad
    ROC
    Kørekort B+E



Certificeringer:
    Y3 / Yachtskipper af 3. grad
    ROC / VHF Restricted Operator's Certificate (STCW)
    CEVNI / Kanalbevis
    Duelighedsbevis i motorpasning for fritidssejlere
    Duelighedsbevis for fritidssejlere
    Speedbådscertificat
    Søsikkerhedsbevis

Sejlsport:
    Baneleder 1
    Regelkursus

Kurser:
    Førstehjælps- og hjertestarterkursus
    Brandslukningskursus
    Radarkursus for fritidssejlere (Grundmodul 1)
 
Sailing Events:

  J70 DM

Opgave:Linjebåd
Hvornår: 2021
Hvor: Aarhus
For: Aarhus Sejlklub
Klasse(r): J70
Race officer: Hans Friis / Gert Schumann


  Knebelvig 2star for Spækhuggere

Opgave:Dommerbåd
Hvornår: 2021
Hvor: Knebel Bro
For: Knebel bro
Klasse(r): Spækhugger
Race officer: Lars Elbæk


  F18 Open Nordic Championship

Opgave: Dommerbåd
Hvornår: 2021
Hvor: Aarhus
For: Sailing Aarhus
Klasse(r): F18
Race officer: Claus Christiansen


  iQFOiL Open Nordic Championship

Opgave: Dommerbåd
Hvornår: 2021
Hvor: Aarhus
For: Sailing Aarhus
Klasse(r): iQFoil
Race officer: Finn "Beton"


  X-Yacht gold cup

Opgave: Dommerbåd
Hvornår: 2021
Hvor: Aarhus
For: Sailing Aarhus
Klasse(r): X-Yacht
Race officer: Claus Christiansen


  SailGP

Opgave: Core Marshall
Hvornår: 2021
Hvor: Aarhus
For: SailGP
Klasse(r): F50
Race officer: - / Tom Ehler


  Nordic 29er Open Meeting and Junior Nordic Championship

Opgave: Dommerbåd
Hvornår: 2021
Hvor: Aarhus
For: Aarhus Sejlklub
Klasse(r): 29'er
Race officer: Søren Badstue


  Round Denmark Race21

Opgave: Dommerbåd, Inspection, Bridgevagt
Hvornår: 2021
Hvor: Aarhus
For: Sailing Aarhus
Klasse(r): Diverse
Race officer: Claus Christiansen


  AFI2star

Opgave: Dommerbåd & Måltagning
Hvornår: 2021
Hvor: Aarhus
For: ASK
Klasse(r): Diverse
Race officer: Niels Bægaard


  29'er udtagelsesstævne

Opgave: Dommerbåd
Hvornår: 2021
Hvor: Aarhus
For: ASK
Klasse(r): 29'er
Race officer: Finn "Beton" Jensen


  Foiling days

Opgave:Dommerbåd
Hvornår: 2021
Hvor: Aarhus
For: Sailing Aarhus
Klasse(r): Kite, Moth. Waszp, A-Cat
Race officer: Claus Christiansen


  Zoom8 klassemesterskab / Træningsstv. for E-joller

Opgave:Dommerbåd
Hvornår: 2021
Hvor: Aarhus
For: KBL
Klasse(r): Zoom8 / Europa-joller
Race officer: Claus Christiansen


2020
  Træningssamling for foiling surfers

Opgave:Dommerbåd
Hvornår: 2020
Hvor: Aarhus
For: ASK
Klasse(r): Foiling Surfer
Race officer: Claus Christiansen


  ASK Klubmesterskab

Opgave:Dommerbåd
Hvornår: 2020
Hvor: Aarhus
For: ASK
Klasse(r): Opti B, Opti C, Zoom8, 29'er, 49'er, 49'er FX
Race officer: Claus Christiansen


  Knebelvig 2star for Spækhuggere

Opgave:Dommerbåd
Hvornår: 2020
Hvor: Knebel Bro
For: Knebel bro
Klasse(r): Spækhugger
Race officer: Lars Elbæk


  Aarhus Olympic days II

Opgave:Dommerbåd
Hvornår: 2020
Hvor: Aarhus Sejlsportcenter
For: Sailing Aarhus
Klasse(r): 49'er
Race officer: Claus Christiansen


  Sejlsportsligaen 1. div

Opgave:Dommerbåd
Hvornår: 2020
Hvor: Aarhus Sejlsportcenter
For: Kaløvig
Klasse(r): J70
Race officer: Jørgen Tulstrup


  J70 Udtagelse

Opgave:Dommerbåd
Hvornår: 2020
Hvor: Aarhus Sejlsportcenter
For: Aarhus Sejlklub
Klasse(r): J70
Race officer: Claus Christiansen


  Aarhus Olympic Days I

Opgave:Dommerbåd
Hvornår: 2020
Hvor: Aarhus Sejlsportcenter
For: Sailing Aarhus / Aarhus Sejlklub
Klasse(r): 49'er og 49'er FX
Race officer: Claus Christiansen


  AFI2Star Light

Opgave:Startlinje
Hvornår: 2020
Hvor: Aarhus Sejlsportcenter
For: Aarhus Sejlklub
Klasse(r): -
Race officer: Niels Bægaard


  Ice cup

Opgave:Dommerbåd
Hvornår: 2020
Hvor: Aarhus Sejlsportcenter
For: Kaløvig
Klasse(r): Europa, Laser Radial, Optimist, Zoom, 29'er
Race officer: Finn "Beton" Jensen


2019
  Sejlsportsligaen 1. div

Opgave:Dommerbåd
Hvornår: 2019
Hvor: Aarhus Sejlsportcenter
For: Marselisborg
Klasse(r): J70
Race officer: Peter Lübeck


  Sejlsportsligaen 2. div

Opgave:Dommerbåd
Hvornår: 2019
Hvor: Aarhus Sejlsportcenter
For: Kaløvig
Klasse(r): J70
Race officer: Jan Madsen


  Folkebåds Gold Cup

Opgave:Dommerbåd
Hvornår: 2019
Hvor: Aarhus
For: Sejlklubben Bugten
Klasse(r): Folkebåd
Race officer: Hans Friis / Bjørn Stephensen


  Skagen Race

Opgave:Baneleder
Hvornår: 2019
Hvor: Aarhus
For: Kaløvig
Klasse(r): Kølbåde
Race officer: Claus Christiansen


  Dansk Sejlunion Grandprix

Opgave:Dommerbåd
Hvornår: 2019
Hvor: Aarhus
For: Kaløvig
Klasse(r): Laser St., Laser Radial, Laser 4.7, Europajolle, Zoom8
Race officer: Gert Schumann


  EM Zoom8

Opgave:Dommerbåd
Hvornår: 2019
Hvor: Aarhus
For: Kaløvig
Klasse(r): Zoom8
Race officer: Søren Badstue / Anne Skovbølling



2018
  Aarhusmesterskaberne

Opgave:Dommerbåd
Hvornår: 2018
Hvor: Aarhus
For: Aarhus Sejlklub
Klasse(r): Opti B / C
Race officer: Jakob Bendixen


  Sailing World Championships 2018

Opgave:Linjebåd
Hvornår: 2018
Hvor: Aarhus
For: Kaløvig / Sailing Aarhus
Klasse(r): Nacra17 / RS:X M / RS:X W
Race officer: Søren Badstue


  M32 European Series

Opgave:Dommerbåd
Hvornår: 2018
Hvor: Aarhus
For: Kaløvig
Klasse(r): M32
Race officer: Mattias Dahlström


  Volvo Ocean Race

Opgave:Marshall
Hvornår: 2018
Hvor: Aarhus
For: Sailing Aarhus
Klasse(r): Ocean 65
Race officer: -


  Dansk Sejlunion Grandprix

Opgave:Dommerbåd
Hvornår: 2018
Hvor: Aarhus
For: Aarhus Sejlklub
Klasse(r): 29er, 49er
Race officer: Jørgen Tulstrup


2017
  Aarhus Festuge Cup

Opgave:Dommerbåd
Hvornår: 2017
Hvor: Aarhus
For: Aarhus Sejlklub
Klasse(r): H-båd
Race officer: Bjørn Stephensen


  Sejlsportsligaen 1. div

Opgave:Dockmaster
Hvornår: 2017
Hvor: Aarhus
For: Egå / Sejlsportsligaen
Klasse(r): J70
Race officer: Christian Lerche


  VM Test Event Aarhus

Opgave:Dommerbåd
Hvornår: 2017
Hvor: Aarhus
For: Kaløvig / Sailing Aarhus
Klasse(r): Nacra17, Finn jolle
Race officer: Søren Badstue


  Foil and Cat Cup

Opgave:Dommerbåd
Hvornår: 2017
Hvor: Kaløvig
For: Kaløvig
Klasse(r): Acat, Kite, Surfer, Moth, Nacra17, Formula18
Race officer: Kirsten Rambøl


2016
  Aarhus Festuge Cup

Opgave:Dommerbåd
Hvornår: 2016
Hvor: Aarhus Lystbådehavn
For: Aarhus Lystbådehavn
Klasse(r): Kølbåde
Race officer: Hans Friis


  M32 Scandinavia Series

Opgave:Dommerbåd
Hvornår: 2016
Hvor: Aarhus Havn
For: Sailing Aarhus
Klasse(r): M32 Series
Race officer: Robert Ohlson


  VM U23 for Finnjolle

Opgave:Dommerbåd / Måltagning
Hvornår: 2016
Hvor: Kaløvig
For: Sailing Aarhus
Klasse(r): Finnjolle
Race officer: Søren Badstue


2015
  VM U21 / EM for Laser og Laser Radial

Opgave:Opmåling / Dommerbåd
Hvornår: 2015
Hvor: Kaløvig
For: Sailing Aarhus
Klasse(r): Laser / Laser radial
Race officer: Thomas Jørgensen


2018-
  ASK onsdagssejladser

Opgave:Dommerbåd
Hvornår: 2018-
Hvor: Aarhus Sejlklub
For: Aarhus Sejlklub
Klasse(r): Contender, Laser, Wayfarer og H-båd
Race officer: Anton Broslet / Claus Christiansen



Lukket for kommentarer.